När man har världens bästa läsare

Jag skrev ju härom dagen att jag höll på att bli sjuk. Väry sjuk. Jag är sällan det men när det väl slår till så är jag däckad i 24 timmar, sen går det över.

 

Kände att det inte var läge för en sån däckning just nu och fick lite panik.

img_4308

Kommer hem samma dag och hittar det här i brevlådan. Piller från Thailand och är det nåt jag vet så är det att d ä r finns the real shit mot förkylningar.

 

Mycket riktigt, några timmar senare var alla spår efter en jätteförkylning-på-ingång puts väck. TACK Catrin, you saved my ass!❤

 

Men, jag vill inte veta vad pillren innehåller. Bäst så.

1

13 responses to “När man har världens bästa läsare

  1. Biggan skriver:

    Eh. Det är ju vanligt alvedon fast kanske lite starkare

    1. Mona skriver:

      Då är jag en känslig jävel för dom funkade. Helt frisk!

  2. Reya skriver:

    Det är alvedon (vanlig styrka som här hemma 500 mg, fast tar du 2 tabletter så får du i dig 1000mg) kombinerat med sånt som får näsan att sluta rinna och hostan att dämpas. Kombinationen finns inte i Sverige men överallt annars t.ex USA.
    Visst funkar de finfint (jag brukar köpa på mig när jag är i USA) men jag har erfarenhet av att sjukdomen ofta utbryter när du slutar ta tabletterna.

    1. Mona skriver:

      Har inte ätit på två dagar nu och det känns inte som om det kommer bryta ut…=)

  3. det man inte vet har man inte ont av sägs det men vissa av preparaten därnere innehåller amfetamin …….. just saying

  4. Ulrika F skriver:

    Skönt att det hjälper!!!
    (vill bara säga att julmusiken drar igång när jag går in på din sida! Busted!! Fan att man inte kan smygsurfa ifred på jobbet) Hihi, happy friday 🙂

  5. C. skriver:

    Men NEJ!
    Ingen amfetamin i Tiffy Dey!

    Inte f – n skulle jag låta dig få narkotikaklassade mediciner!

    Du kan banne mig jonglera med Tiffy Dey framför vilken tulltjänsteman, narkotikahund o polis som helst – det finns INGET olagligt i dem!

    (Gamla Tiffy FU, som nu är receptbelagt även i Thailand var en hög dos av pseudoefedrin i, så där försökte folk extrahera efedrinet – men det är en helt annat historia!)

    Paracetamol 500 mg, Chlorpheniramine Maleate 2mg., och Pseudoephedrine HCL 10mg
    Kort sagt – huvudvärkstablett med inbakad antihistamin och pseudoefedrin (en av fyra former (enantiomerer) av efedrin , som frisätter kroppens egna adrealin, noradrealin och dopamin för att dämpa slem, hosta m m – UTAN att påvverka det centrala nervsystemet (finns även i de flesta hostmediciner, i Panodil Duo osv).

    Så känn dig lugn – o jag är glad att de hjälper! 😆
    Som egenföretagare VET jag att det finns gånger då det inte går att vara sjuk – då för mycket står på spel!

  6. Anne skriver:

    Är det bara för mig som bloggen hänger sig hela tiden? Har varit så i flera dagar.

    1. Eva skriver:

      Hänger sig för mig också. Trodde att det var min telefon som det var fel på men det är bara Monas blogg och en till som detta händer.
      Har varit så i en vecka för mig.
      Går inte att göra nånting, scrolla eller nåt:-((

      1. Lindha skriver:

        För mig med… trodde oxå det va min telefon 😉

  7. Eva skriver:

    Har du vägarna förbi England igen eller mellanlandar så gör Lemsip underverk om man väl blivit sjuk.
    http://www.boots.com/en/Lemsip-Max-Cold-Flu-Lemon-10-Sachets_1759/

  8. Laila skriver:

    I Thailand ere så himla bra med alla Pharmacy…..
    Bara gå in och köpa det man vill ha 🙂 Å där finns verkligen allt!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *